Roman Krupa: „Kinder+Sport Mini Tour będzie dla niektórych początkiem drogi”

Ostatni etap zmagań młodych kolarzy Paradzie rowerowej i Kinder+Sport Mini Tour de Pologne Cup odbędzie się w Kościelisku. O tym co nas czeka tego dnia i co oferuje gmina rowerzystom opowiada wójt Roman Krupa.

Gmina Kościelisko to jeden z najwyżej położonych i najpiękniejszych obszarów w Polsce. W granicach gminy znajduje się fragment Tatr Zachodnich oraz trzy podhalańskie wsie. Tatrzańska cześć gminy to kilka dolin (Chochołowska, Lejowa, Kościeliska i Małej Łąki) i kilkadziesiąt szczytów.

– Przez Kościelisko przejedzie Tour de Pologne, a wraz z nim Kinder+Sport Mini Tour de Pologne dla dzieci. Jak wyglądają ostatnie przygotowania do imprezy?

– Nad przygotowaniami pracujemy pełną parą od dnia, w którym zapadła decyzja o współpracy z LangTeamem. Od początku priorytetem było bezpieczeństwo sportowców, przede wszystkim najmłodszych adeptów kolarstwa. Jesteśmy małą gminą, ale mamy do dyspozycji wielu ludzi doświadczonych w organizacji i zabezpieczaniu tego typu imprez, choćby ochotników strażaków, którzy są świetnie przeszkoleni, także pod kątem ratownictwa medycznego. A partnerami są członkowie ekipy Czesława Langa, bardzo dobrze przygotowany profesjonalny zespół. Dobrze nam się współpracuje, dlatego jesteśmy spokojni o kwestie organizacyjne i bezpieczeństwa.

– Kinder+Sport Mini Tour de Pologne daje szansę najmłodszym wzięcia udziału w niezwykłym wydarzeniu jakim jest rywalizacja na trasie jednego z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie. Czy wg Pana start przy takiej oprawie, przy ogromnej ilości kibiców, to dla dziecka zachęta, aby sport, a w tym przypadku kolarstwo, nie było tylko jednorazową przygodą?

– Na pewno będzie to wydarzenie, które na długo zapamiętają. Wyjątkowa oprawa, klimat prawdziwego wielkiego wyścigu, gwiazdy kolarstwa, mnóstwo kibiców – wszystko to powoduje, że taki start jest dobrą zachętą do kontynuowania przygody rowerowej w przyszłości. To świetna okazja, żeby połknąć bakcyla kolarstwa i żeby przeżyć fajną przygodę.

– Jaki wg Pana Kinder+Sport Mini Tour de Pologne ma wpływ na to, aby dzieci i młodzież zainteresowały się sportem i wyszły sprzed tzw. komputera w domu?

– Każda inicjatywa sportowa jest warta promocji i wysiłku, żeby zainteresować nią dzieci. Przecież sport to nie tylko wyczyn, ale przede wszystkim styl życia. A o to nam wszystkim chodzi, żeby jak najwcześniej zaszczepić w dzieciach myśl, że uprawianie sportu to wysiłek, który niesie ze sobą mnóstwo wartości: zdrowie fizyczne, rywalizacja fair play, jakaś wewnętrzna dyscyplina, która przyda się w życiu. Mam nadzieje, że Kinder+Sport Mini Tour będzie dla niektórych z tych dzieci początkiem drogi do takiego właśnie sposobu na życie.

– Jak ta impreza dla dzieci odbierana jest przez mieszkańców gminy i okolic, rodziców startujących i same dzieci?

– Spotykamy się z dużą życzliwością i wyrozumiałością ze strony mieszkańców. Wydaje nam się, że rozumieją korzyści płynące dla nas z organizacji imprezy tej rangi. Jesteśmy gminą turystyczną dla której wizerunek ma ogromne znaczenie. A my chcemy wszystkim pokazać taki właśnie obraz gminy Kościelisko: jesteśmy miejscem, które poza tym, że jest krajobrazowo piękne, to jeszcze ceni sobie aktywność i lubi sport. To dla nas bardzo ważne, żeby ograniczenia w ruchu nie zaskoczyły mieszkańców i gości. Dlatego od jakiegoś czasu wszelkimi kanałami przekazujemy informacje o utrudnieniach w dniu wyścigu. Będziemy się starać, żeby były jak najmniej uciążliwe.

– Jakie Kościelisko ma propozycje i oferty dla młodzieży chcącej zacząć uprawiać kolarstwo?

– Bardzo chętnie widzimy u nas wszelkie zawody rowerowe. Tour de Pologne to wyjątkowa, ale nie jedyna impreza kolarska na naszym terenie. Cyklicznie od kilku lat odbywają się amatorskie wyścigi Tatra Road i wyścig dookoła Tatr. Widok rowerzystów , którzy w trakcie zawodów poruszają się po naszych drogach wpisał się już na stałe w krajobraz. To, że w tym roku gościmy u siebie metę Tour de Pologne jest podkreśleniem tego trendu.

– Jeśli natomiast ktoś chciałby po prostu rekreacyjnie pojeździć na rowerze, to co Kościelisko może zaproponować rowerzystom? Mam tu na myśli przede wszystkim ścieżki i trasy rowerowe…

– Już teraz można jeździć w wielu miejscach, ale oczywiście chodzi o to, żeby to była infrastruktura dedykowana rowerzystom, żeby było przyjemnie i bezpiecznie. Dlatego budowa kolejnych tras i ścieżek to nasz priorytet. Właśnie trwają prace nad połączeniem ścieżką rowerową Dolin Kościeliskiej i Chochołowskiej. Chciałbym także w trakcie mojej kadencji połączyć nasze trasy ze szlakiem rowerowym wokół Tatr. W pierwszej kolejności nastawiamy się na trasy rowerowe rekreacyjne, rodzinne. Poza tym mamy wspaniałe tereny na trasy typu „single track”. Ściśle współpracujemy z stowarzyszeniami rowerowymi, które mają doświadczenie w ich przygotowaniu.

– W tym roku Kinder+Sport Mini Tour de Pologne po raz pierwszy zawita do Kościeliska wraz z Paradą dla dzieci w wieku 7-12 lat. Co Pan sądzi o angażowaniu do sportu już nawet 7-letnie dzieci? Czy Kościelisko to miejsce przyjazne dla sportu, które ma jakieś propozycje dla najmłodszych?

– Myślę, że jeśli rodzice podchodzą do tego rozsądnie, można zastosować zasadę „im wcześniej tym lepiej”. Oczywiście na tym etapie powinna to być przede wszystkim zabawa, czysta frajda. Dzieci mają w sobie naturalne pozytywne nastawienie do ruchu, to przecież najważniejszy aspekt każdej zabawy na świeżym powietrzu. Należy to nastawienie pielęgnować i rozwijać. Podejmujemy w naszej gminie kroki, by ruch, sport stał się da dzieci i młodzieży naturalną częścią ich życia. Rozmawiamy z dyrektorami naszych szkół, żeby przywrócić wychowaniu fizycznemu w szkole aspekt różnorodności i rozwijania postaw. Nasze dzieci w ramach programów szkolnych pływają i jeżdżą na nartach. Nasz Uczniowski Klub Sportowy Regle specjalizujący się w narciarstwie biegowym jest jednym z najlepszych i najprężniej działających na Podhalu. Mamy w Kościelisku Orlika z animatorem zatrudnionym przez gminę. W tym roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy na zakończenie roku szkolnego Festiwal Nauki, w którym jednym z najważniejszych obszarów tematycznych był właśnie ruch i sport. Tak, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że Gmina Kościelisko to miejsce przyjazne dla sportu.

– Impreza poza nutką rywalizacji daje dzieciom wielkie emocje, a także otwiera przed nimi niespotykane możliwości. Co trzeba zrobić, aby w Krakowie, choćby dzięki Kinder+Sport Mini Tour de Pologne, został odkryty talent na miarę kolarzy – którzy swoją rowerową przygodę zaczynali właśnie w Mini Tour de Pologne – takich jak Michał Kwiatkowski, Szymon Sajnok czy Katarzyna Pawłowska?

– Trzeba od najmłodszych lat wspierać sport dzieci i młodzieży. Inwestować w kluby i w infrastrukturę sportową. Ale także bardzo mocno promować sportowy styl życia. Przy każdej okazji, w każdej sytuacji. W domu, wśród rodziców, w szkole. To trend , który jest widoczny i z którego się bardzo cieszymy. Po Kościelisku, Dzianiszu i Witowie się biega, jeździ na rowerze. Robią to turyści, ale także mieszkańcy. Sam biegam regularnie. Dlatego mogę z przekonaniem powiedzieć, nasza gmina to wymarzone miejsce na takie aktywności.

– Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na mecie w Kościelisku.

Rozmawiał Tomasz Piechal